Все про цеглу, керамоблок

Цегла – його основні види та методи виробництва

Перші цеглини люди виготовляли за досить простою технологією, що вимагає багато часу. Вони ліпилися вручну, кожен окремо і обпікалися на багатті. Звичайно, з такою примітивною технологією не було й мови, про масовому виробництві і різноманітності їх видів. Згодом технологічний процес ставав все більш досконалий і з’являлися нові типи цегли. Завдяки цьому зараз цегла один з найдоступніших будівельних матеріалів, випуск якого давно вже став масовим.

В даний час в будівництві затребуване 4 його типу, а саме цегла:


 • Керамічний;
 • Шамотна;
 • Силікатна;
 • Гіперпрессованний.


Вони все виробляються за різною технологією, причому навіть цеглу одного виду. Також не обов’язково їх роблять з глини, в сучасному світі можливостей несказанно стало більше. Розберемо все це трохи більш детально для кожного з представлених типів.

Керамічний

Почнемо з самого популярного і поширеного типу цегли, який, як і раніше, роблять з обпаленої глини. Тут варто зауважити, що зараз для його виробництва застосовують дві основні технології, а вони в кінцевому підсумку позначаються на характеристиках готового виробу. З цієї причини розберемо кожну з них окремо.

Пластична формування

При такій технології отримання керамічної цегли, добута глина проходить чотири стадії обробки. Так на першому етапі вона зволожується і перемішується. У деяких випадках в масу вносять додаткові добавки, це можуть бути зола і відходи вугільної промисловості. Частка таких добавок, не може бути більше третини від всієї маси глини. Готова основа не має великих включень, пластична і містить 20 відсотків вологи.

Далі маса надходить на формування цегли-сирцю. З глини формують довгі стрічки, які обрізаються за розмірами струнами. На цьому етапі можна помітити, що сирець крупніше готового цегли. Причина цього вода, яка поки ще присутній в ньому. Згодом він відчутна зменшиться вдвічі, втративши в кінцевому підсумку 10-15 відсотків свого обсягу. Це давно відомо і сирець спочатку проводиться з розрахунком майбутньої усадки.

Для видалення вологи з цегли, його піддають термічній обробці. Перша з них, це сушка. На цьому етапі домагаються зниження процентного співвідношення вологи в цеглі з 20 до 6-8. Випаровування відбувається поступово при температурі в 150 ° C. Звичайно відразу так зробити не можна, інакше вода зашкодить заготовку при виході з внутрішніх шарів цегли. Нагрівання йде м’який, температура піднімається всього на 80 градусів Цельсія в годину. Завдяки цьому вона виходить поступово і досить швидко, щоб усередині заготовки не утворювалася пара.

Просушений цегла направляється в тунельні печі. Сама процедура зазвичай йде при 950-1000 градусах Цельсія для будівельного і облицювальної цегли, при 1200 ° C для випалу клінкерів. Різниця обумовлена ​​складом глини, в масу для клінкерної цегли входять більш тугоплавкі її породи.

Природно в даному випадку відразу виставити піковий нагрів не можна, цегла просто розірве або він трісне. Заготовки поміщають в розігріту в районі ста градусів піч і піднімають температуру на 100-150 для повнотілої або на 200-220 ° C в годину для саману. Зниження температури йде приблизно тими ж темпами, тільки однаково для обох типів на 150 градусів на годину. У процесі випалу для глини характерні наступні зміни:


 • Випаровування органічних домішок і добавок (200-800 ° C);
 • Руйнування структури мінералів у складі глини (500-800 ° C);
 • Основні структурні зміни (понад 800 ° C).


А для отримання пустотілих цегл, ще на етапі створення сирцю в нього додають деревну тирсу. Така цегла дає менше навантаження на фундамент і володіє вищими теплоізоляційними властивостями.

Напівсухе пресування

У разі застосування даної технології, відмінності починаються практично відразу. Добуту глину зволожують набагато менше, лише до 6-7 відсотків. Тобто відразу отримують матеріал, як після просушування.

Готову масу подрібнюють на спеціальному обладнанні, практично до порошкоподібного стану. А вже з нього формують на пресі заготовки майбутнього цегли. Процес цей більш трудомісткий і довгий. Однак в підсумку після випалу отримують більш гладкий і цілісний цегла без будь-яких зовнішніх або внутрішніх дефектів. З мінусів у нього тільки більш низька морозостійкість в порівнянні з отриманим пластичним формуванням.

Шамотна

Для отримання такого типу цегли не підходить звичайна глина, а використовується так званий шамот. Вони відрізняються підвищеною вогнетривкістю і жаростійкістю, а головне можуть витримати безліч циклів нагріву / охолодження. Сама глина трохи відрізняється за складом і практично спікається в спеціальних печах. Іноді її в чистому вигляді і не використовують, замінюючи боєм цегли або керамоблоков.

У будь-якому випадку масу дроблять, перемелюють і перемішують до стану однорідного порошку-піску. При цьому додають деяку кількість рідких добавок, але вельми обмежена, і формують цеглини методом напівсухого пресування. Далі виробляються все та ж сушка і випалення, тільки для нього потрібно більш висока температура – 1650 ° C.

Силікатна

Даний вид цегли відрізняється від попередніх типів, так як виготовляється на іншій основі. Замість глини тут застосовуються головним чином пісок і мелене негашене вапно, де вони розподілені 9 до 1. В якості сполучного компонента застосовується вода. Звичайно, в залежності від конкретного типу існують і інші добавки до маси, але основа саме така.

Маса ретельно перемішується і залишається до повного гасіння вапна. Для отримання цегли-сирцю використовуються преси, які його роблять при тиску в 15-20 мегапаскалей. Щоб домогтися твердості від виробу і його відправляють в автоклав. Там він швидше випікається, ніж обпалюється. Для цього використовують тиск в 0,9 МПа і температуру в 175 ° C. Займає ця процедура від 8 до 14 годин.

Після цього силікатної цегли треба ще полежати дне1 10-15 для остаточного набору міцності і його карбонізації. Даний процес природний і не вимагає особливих умов, крім складських площ.

Готовий цегла має найбільш рівну і гладку поверхню, а також правильну геометричну форму. При цьому будь-які дефекти зазвичай не зустрічаються в таких виробах. За підсумком він володіє такими перевагами над керамічною цеглою:


 • Краща шумоізоляція;
 • Висока швидкість виробництва;
 • Вартість в 2 рази нижче.


Однак він володіє і цілим рядом недоліків в порівнянні знову ж з керамічним, які перешкодили йому стати більш популярним. Так силікатна цегла має більшу теплопровідність і відповідно низькою морозостійкістю. Та й важить він більше, ніж навіть повнотіла керамічна цегла. Тому його застосування для зведення великих об’єктів досить обмежена, так як він дає більше навантаження на фундамент. Крім того, він вразливий до рівня вологості, що виключає можливість його застосування для багатьох цілей (будівництво підвалів, цоколів, кладка фундаменту і т.д.)

Гіперпрессованний

Глина не потрібно і для виготовлення такого виду цегли. Він робиться на основі портландцементу, вапняку і різних наповнювачів, який зазвичай є відходами іншого виробництва. Так для цього використовують:


 • Ракушняк;
 • Доломіт;
 • Мармур;
 • Граніт;
 • Кварцовий річковий пісок;
 • Травертин.


Природно раз це відходи, вони, як правило, вже досить непогано подрібнені. До того ж в суміш додають фарбувальні пігменти, для досягнення потрібного кольору.

Як і для силікатної цегли, випал як такої тут не потрібно. Трохи зволожена маса пресується під тиском в 40 мегапаскалей за технологією гіперпресування. При цьому відбувається зчеплення окремих частинок на молекулярному рівні і досягається максимальна міцність виробу.

Отриману заготівлю залишають відпочивати на складі, але при певному температурному режимі. А саме вона повинна бути 20 ° C. Займає ця процедура 5 днів, а після цегла стає на 60-70 відсотків міцніше.

За своїми зовнішніми характеристиками він близький до силікатної, відрізняючись рівними краями, гладкою поверхнею і правильною формою. При цьому він має більш різноманітну колірну гаму і різну текстуру. А також перевершує керамічний і силікатний за багатьма показниками, серед яких міцність, довговічність, стійкість до різних атмосферних впливів. Тому його застосування в будівництві досить широко, що обумовлено і його доступною вартістю.