Все про цеглу, керамоблок

Київська цегла. Гід по цегляній історії.

Купить кирпич в Киеве по доступной цене

Дивлячись на клеймо цегли, можна вивчити як історію міста, так і відомих його мешканців. Ми вирішили в цій статті максимально зібрати історію цього матеріалу.

Цегляний початок

Перші будівельні злети в Києві з цегли припадають на початок 1880-х років, оскільки місцеві купці почали створювати будинки для подальшого надання оренди житла у них. У Києві та його околицях сировини для цегли було достатньо. Невеликі білі та світло-червоні камені, з яких створювали печі, дуже цінувалися, бо вони були досить вогнестійкими, а глину для них брали в Петрівцях. На околицях сучасної Оболоні добували червоно-буру глину та отримували темно-червоний камінь.

Одним із лідерів з продажу була цегла світло-жовта, тому що І. Фундуклей губернатор Києва і поціновувач старовинного у своїй книзі «Статистичний опис Київської губернії» називав цей камінь одним із найкращих. Цегла світло-жовта створювалась з синьої глини і мала хороші показники стійкості перед вологою, матеріал дуже добре підходив для будови Києва, оскільки був ризик того, що Дніпро може розлитися і фундамент підтопиться, а вологий ґрунт швидше зруйнує будівлі.

Штамп якості

Цегляний бізнес наприкінці ХІХ століття набрав дуже великі оберти. Влада ніяк не встигала вести облік мануфактури, які виникали по всій країні. Тому про контроль цегляної якості можна промовчати.

Штамп на цеглу довгий час зобов’язували винятково велику промисловість. Це робилося з метою спрощення обліку митного під час експорту каменю. Микола перший у 1846 році створив комісію, яка розробляла стандарти з виробництва цегли. Там прописували норми, починаючи від правил до глини, печей, де робили цеглу і закінчуючи розміром каменю. Також імператор після цього видав ще указ про те, що кожен завод повинен ставити штамп на своїх товарах і у випадку будь-якого шлюбу могли визначити винних. Кожен великий завод мав свій штамп.

Заводи великі та маленькі

Близько трьох тисяч заводів було по Києву та Київській губернії, де працювало не більше як двадцять осіб. Але офіційний облік їх не брав до уваги, був невеликий масштаб. Набагато менше було великих виробництв – «Київська цегла» стверджує, що їх число було 11 – 2 казенних, 1 монастирська та 8 приватних. А ось до кінця століття їх уже налічували чотири десятки. Між великих виробників були купці – А. Лунев, І. Зайцев та О. Снежко.

Спадщина Снежко

Через постійне перебудовування Київської фортеці розпочалося виробництво цегли сім’ї Снежко. 1830 – черговий період початку модифікування споруди. Будівлю стратегічного об’єкту урядовці не довірили приватним виробникам. Замовлення довірили казенним заводам. Всі вироби були позначені штампами «К.І.К.», «К…»(і вказаний рік), а також «КВ».

Купить кирпич в Киеве по доступной ценеЧерез тридцять років усі неугодні державі заводи викупив купець 2-ї гільдії А. Снежко. Після смерті Сніжка все виробництво поділили його діти. Маркування та такої цегли було «Н.Снежко» – «спадкоємці Снежко». Після того, як дочка купця вийшла заміж, вона отримала прізвище Хлєбнікова та зробила окреме ТМ. У неї було два логотипи «Снежко Хлебнікова» або літерами «С» та «Х» які перепліталися між собою.

Купить кирпич в Киеве по доступной ценеКоли був пік будівництва бізнес у Снежко почав зростати вгору, і підприємці вирішили зробити прибутковий будинок повністю зі своєї продукції. Олена його відкрила у 1901 році. Будівля перенесла реконструкції та другу світову війну і зараз на фасаді будівлі також можна спостерігати переплітаючі літери «С» та «Х».

«Лунев А.С.»

Купить кирпич в Киеве по доступной цене

Купцю з Києва А. Луневу ставилися заводи в селах Пирогово та Мишоловка, а також він, як і багато хто, орендував та інші заводи.

Досить масштабне виробництво було у Лунева. Вже до кінця вісімдесятих років завод у Мишоловці створював близько мільйона цеглинок на рік, штамп та них стояв «А.С. Лунев»

Мало чого відомо про Лунева. Купив у 1880 році садибу з дерева у Києві, після зніс її та збудував будинок. Лунев будинок будував зі свого матеріалу, що далі було невідомо, а ось через 2 роки він його продав чиновнику з Києва.

Спадкоємцям, братам Кузьмі та Федору, дісталося провадження після смерті купця. Клеймо стало доволі складним «Ф. та К. ЛУ (БР) НЕВИ».

Купить кирпич в Киеве по доступной цене

Цегла радянська

1920 року, коли прийшла радянська влада, почалося змінюватися структуру промисловості. Клейму було спрощено, заводи більше націоналізували. Клейма та штампи на цеглині зникли після другої світової війни.

Після війни починається новий етап будівництва та вводяться нові матеріали – будинки з панелей. Цегла використовують також, але вже не в таких обсягах. Технології виробництва також змінюються, з’являється силікатна цегла. Для фундаменту так само використовують червону цеглу.

Матеріал, який важко замінити

Близько півстоліття тому всі думали, що панельні будинки – майбутнє. Якщо брати час і ціна будівлі, то панелі тут виграють. Так, на сучасному будівельному ринку будівлі збирають частинами і завдяки технологіям витрати вдасться знизити, але повністю обійтися без цегли не вийде. Для створення унікальних будівель або індивідуального прикраси фасадів використовують ту саму цеглу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *