Все про тротуарну плитку / бруківки

Догляд за тротуарною плиткою (вібропресовані)

Для тривалої експлуатації тротуарної плитки обов’язковою умовою є догляд за нею. По бруківці доглядати досить просто – найчастіше досить просто змести з неї сміття, наприклад, опале листя, або помити бруківку струменем води під тиском .. Однак в деяких випадках такої обробки недостатньо. Основні рекомендації у випадках, найчастіше можуть виникати при експлуатації бруківки, такі: • Догляд за тротуарними виробами в літній період часу полягає в контролі наявності піску в швах між окремими елементами і періодичному їх промивання водою і чищенні полімерними щітками. Рекомендується дану роботу проводити мінімально 2 рази в рік в міжсезонний період.

 • Основним доглядом за каменем в зимовий період є прибирання снігового покриву з її поверхні після кожного його випадання. Своєчасне чистки запобігає обмерзання. Для прибирання снігу рекомендується використовувати тільки щадні інструменти: мітли, лопати з дерева та пластику, скребки (неметалеві). Крижану кірку доцільно посипати природними матеріалами, такими як пісок, тирса, гранули пемзи і туфу. При використанні гранітного відсіву слід пам’ятати, що він буде більше діяти як абразивний матеріал. До спецтехніки можна віднести сніговбіральну техніку, обладнану «лопатою» і гумовим скребком по нижньому її контуру.

 • Заборонено використовувати кошти з металевими гострими краями і наконечниками, реагентіна начебто солі (на основі NaCl), які не призначені для очищення снігу і льоду з поверхні бруківки, що в свою чергу призводять до поступового руйнування верхнього шару покриття

Типи забруднень і пошкоджень, які можуть виникнути під час експлуатації плитки або бетонних стінових виробів.

< / strong>


 • Тріщини, відколи граней: Вінікають при недотриманні технології укладання або через присутність абразивних матеріалів, наприклад: щебінь, гравій на проїжджій частині. Рекомендується пошкоджені елементи замінити або ліквідувати тріщини шляхом склеювання полімерними і колоідноцементніми клеями. Під час склеювання – дотримуватися інструкції виробника.

 • Мох і лишайники: Дана проблема виникає в разі експлуатації тротуарних і стінових виробів у вологих умовах або недостатньому дренажі і куту нахилу елементів мощення в сторону водовідвідних споруд. Очищається механічним способом за допомогою неметалічних щіток і струменем води під тиском. Для запобігання подальшого їх утворення доцільно обробити поверхню вібропресованих виробів гербіцидними засобами відповідно до рекомендацій виробника.

 • Іржа: утворюється при контакті поверхні бетонних виробів з металевими елементами, на яких відбувається корозія. Видаляється з допомогою гарячої води, щітки (неметалевої) і миючого засобу. Допускається використовувати спеціально розроблені хімічні засоби відповідно до інструкції.

 • плям від фарби, аерозольна фарба: залішаються після випадкового або навмисного його попадання (графіті, рекламні оголошення). Видаляються механічним способом з роботодавцем щітки або спеціальних хімічних засобів, не приведуть до псування фактурного шару фігурного елементу, і промивання миючими засоби.

 • плям від кави, чаю, фруктів, шоколаду, газованих напоїв та вина: Відаляються шляхом витирання паперовими рушниками або ганчіркою. При легкому забрудненні допомагає газована мінеральна вода. Для видалення стійких забруднень поверхню очищають теплою водою з щіткою і миючими засоби.

 • Пляма від нафтопродуктів (автомобільне масло, дизельне паливо): Нерідко можна побачити на стоянках і автозаправних станціях, зупинках громадського транспорту. Видаляються шляхом витирання забруднень паперовими рушниками або ганчіркою, посипкою піску або тирси. Найефективніше використовувати природні адсорбенти типу крохмалю, тальку, соди або біоадсорбенту (наприклад, «Еколан»). Потім промивають водою з миючими засоби.


висолообразованію • На поверхні бетонних виробів може з’являтися білий наліт від вапняних з’єднань – «висолів». Зміна забарвлення на поверхні є природним процесом, викликаний кристалізацією водорозчинного вапна – основного компонента цементу (70% складу).

 • З атмосферними опадами волога проходить всередину вироби і розчиняє кальцієві сполуки.

 • При випаровуванні вологи (особливо в першого року експлуатації) водорозчинний гідроксид кальцію Ca (OH) 2, під дією капілярних сил, переміщається до поверхні плитки.

 • У результаті приєднання атмосферного вуглекислого газу, відбувається коксування Ca (OH) 2
 • Це веде до утворення труднорастворимого карбонату кальцію СаСО3, який і формує відкладення білого кольору.

 • Вапняні висоли є тимчасовим явищем і механізм їх зникнення полягає в наступному: Карбонат кальцію разом з водою поступово реагуютьіз вуглекислим газом, що знаходиться в повітрі, отриманий в результаті реакції гідрокарбонат кальцію. Розчинна сільпоступово вимивається водою з поверхні бетонних віробів.Тобто бруківка при періодичному зволоженні і промиванні поверхні на відкритому повітрі поступово звільняється від нальоту самостійно (при належній температурі).


Ризики освіти вісолі

Властівість бетонної бруківки в висолоутворення залежить від водопроникності підстави і опорного шару під нею для дренажу та відведення опадів в грунт. Якщо опорний шар і підстава щільні і не мають достатньої водопроникності (бетон, Гарцовка), то рівень висолоутворення різко зростає. На жаль, на сьогодні не існує абсолютно ефективних методів боротьби з появою висолів, які можна було б використовувати в процесі виробництва бетонних виробів. Відповідно до стандарту ДСТУ EN одна тисячі триста тридцять вісім (на основі європейського стандарту): «Висоли не завдають шкоди експлуатаційної придатності і не вважаються дефектами».

Як зменшити висоли?

Як правило, висоли зникають при нормальних природних умовах, під впливом опадів, природного вивітрювання. Дослідіі спостереження показали, що це не більше 2 років. Якщо висолами покриті великі площі, то можна скористатися спеціальними засобами на основі ортофосфорної кислоти невеликій концентрації:


 1. Попередньо виконати очистку поверхні;

 2. Кислоту нанести на пляму пульверизатором або щіткою і розтерти засіб круговими рухами щітки;

 3. Через кілька хвилин на плитку нанести нейтралізатор (аміак або питна сода)
 4. Плитка миється великою кількістю води.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *